Obsah

Praktické rady pro SVJ a BD

Vyúčtování tepla, teplé vody a ostatních energií

Povinnosti vůči státu u SVJ a BD

Konference Ostrovy života a Tepny domu 2021

Jak na ZOOM Meeting

Komunikujeme on line na Internetu.

Archív PND TV.

Redakce:

Pro náš dům, z.s.

Dřevařská 14

602 00 Brno

www.pronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Evakuační výtah v bytovém domě – obnova výtahu.

Každá stavba je v podstatě originál, a jedna univerzální rada, jak na stavbu či obnovu výtahu, neexistuje.

Berte prosím následující text jako základní zdroj informací.

Problematice výtahů se v nedávné minulosti věnoval příslušník generálního ředitelství HZS ČR Ing. Zdeněk Hošek, Ph.D., ve spolupráci s Unií výtahového průmyslu.

Materiály k tématu z hlediska stavebního práva lze dohledat na webových stránkách ministerstva pro místní rozvoj.

Tyto široce zpracované materiály – které rozhodně doporučuji ke studiu -  jsou veřejně dostupné zde:

21.7.2014  plk. Ing. Zdeněk Hošek, Ph.D.

Výtahy z požárně bezpečnostního hlediska - TZB-info

Metodika MMR

https://www.mmr.cz/cs/ministerstvo/stavebni-pravo/stanoviska-a-metodiky/uzemni-rozhodovani-a-stavebni-rad/udrzba-a-vymena-vytahu

Pozn.: u ČSN v oboru požární bezpečnost staveb od r. 2014 došlo ke změnám. Vždy se vyplatí oslovit autorizovaného projektanta v oboru požární bezpečnosti staveb. Příslušníci Hasičského záchranného sboru projektanti nejsou.

Z hlediska požární bezpečnosti staveb je vhodné si tuto problematiku rozdělit na novostavby bytových domů, a dále pak za změny staveb stávajících bytových domů.

Pro novostavby bytových domů máme poměrně jasnou legislativu a technické normy: právními předpisy na úseku požární bezpečnosti staveb jsou mimo zákona o požární ochraně jeho prováděcí vyhlášky.

Vyhláška 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb, ve znění pozdějších předpisů, v § 10 odst. 5 stanoví bezpečnostní označení evakuačních  výtahů. Dále se tato vyhláška v § 16 odkazuje na ČSN 73 0833 Požární bezpečnost staveb – Budovy pro bydlení a ubytování.  

Tato česká projekční norma požaduje v čl. 5.3.5, aby budovy s požární výškou nad 30 m měly minimálně jeden evakuační výtah provedený podle ČSN 73 0810 a ČSN 73 0802. Doplňující poznámka tohoto článku upřesňuje, že jde o čl. 6.1.2 ČSN 73 0810, a čl. 9.6.5 ČSN 73 0802.

Rozměry evakuačního výtahu řeší ČSN 27 4014  Bezpečnostní předpisy pro konstrukci a montáž výtahů – Zvláštní úpravy výtahů určených pro dopravu osob nebo osob a nákladů – Evakuační výtahy, kde podle čl. 4.4.3 nesmí mít klec šířku menší než 1,1 m a hloubku 2,1m, a minimální šířka vstupu do klece musí být 0,8m.

U změn stávajících staveb musíme začít zase u Vyhlášky 23/2008 Sb. V § 30 odst. (1) Užívání stavby je jasně psáno:  při užívání stavby musí být zachována úroveň požární ochrany vyplývající z technických podmínek požární ochrany staveb, podle kterých byla stavba navržena, provedena a bylo zahájeno její užívání. 

Tedy pokud v daném bytovém domě byl naprojektován, schválen a dán do užívání evakuační výtah (dříve se hovořilo i o výtahu s evakuační funkcí, apod.) – musí být výtah evakuační i po opravě, změně, výměně apod.

Pro změny staveb stávajících bytových domů lze využít ČSN 73 0834 Požární bezpečnost staveb – Změny staveb, nabízející drobné úlevy pro změny staveb skupiny I  bytových domů např. v čl. 3.3, ale s přihlédnutím k poznámce v kapitole 4 – těmito změnami nesmí dojít ke zhoršení požárních rizik, např. ke zhoršení podmínek evakuace osob.                                                   

Pro změny staveb domů postavených podle typových podkladů (např. „paneláky“) je platná  normativní příloha A této ČSN 73 0834.  

V již jmenované ČSN 27 4014 je v čl. 4.4.3 úleva pro stavební úpravy – klec evakuačního výtahu může mít minimální rozměry 1,1 x 1,4m. Stejné hodnoty pak požaduje i ČSN 73 0833 v čl. 5.3.5.

            Pro novostavby i změny staveb platí ustanovení § 4 odst. (3) písm. h) Vyhlášky 246/2001 Sb., o požární prevenci, ve znění pozdějších předpisů, kde se za vyhrazené požárně bezpečnostní zařízení považují evakuační výtahy. Pro projektování i provoz těchto zařízení platí přísnější požadavky.

Na úplný závěr připomenu novou Vyhlášku 460/2021 Sb., o kategorizaci staveb z hlediska požární bezpečnosti a ochrany obyvatelstva, kde se v 6 odst. (2) píše „Stavbou kategorie 0 se pro účely této vyhlášky rozumí rovněž udržovací práce nebo stavební úpravy, pokud jejich provedení negativně neovlivní požární bezpečnost stavby...“. Důvodová zpráva k této vyhlášce to upřesňuje:  

Za udržovací práce a stavební úpravy, jejichž provedení by mohlo negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby, lze považovat především ty, při nichž dochází k:

-           zhoršení podmínek evakuace osob a zásahu jednotek požární ochrany…

 Za udržovací práce, jejichž provedení by mohlo ovlivnit požární bezpečnost stavby, se považují také změny součástí systému požárně bezpečnostních zařízení. 

 

V Brně 27. 4. 2022

Plk. Ing. Luděk Vrána

HZS JmK, odd. stavební prevence