Obsah

Praktické rady pro SVJ a BD

Vyúčtování tepla, teplé vody a ostatních energií

Povinnosti vůči státu u SVJ a BD

Konference Ostrovy života a Tepny domu 2021

Jak na ZOOM Meeting

Komunikujeme on line na Internetu.

Archív PND TV.

Redakce:

Pro náš dům, z.s.

Dřevařská 14

602 00 Brno

www.pronasdum.cz

Odběr zpravodaje

V rámci jarního úklidu si posviťte i na fasádu!

Počasí tomu sice zcela neodpovídá, ale jaro je v plném proudu. Pro bytový dům je to čas na kontrolu stavu po zimě, úklid v domě i okolo něj a zahájení nezbytných drobných oprav a údržby. V rámci těchto činností by měla proběhnout i kontrola stavu fasády. U původních omítek je potřeba prověřit jejich stav, označit pukliny, opadané části a zajistit jejich opravu.
U zateplených fasád se jedná zejména o kontrolu stavu fasády z hlediska celistvosti (díry ve fasádě způsobené ptactvem, uražené rohy neopatrným parkováním), čistoty a stavu biologického napadení. Dnes se zastavíme u problematiky čištění fasády. Co je vlastně příčinou mechanického a biologického znečištění fasády?

Mechanické znečištění

jedná se převážně o zachycené prachové a pylové částečky, které ulpívají na plastickém povrchu fasády. Nepůsobí esteticky, ale jinak nemají zásadní vliv na naše zdraví. Lépe řečeno, nemají na něj horší vliv, než jiné částečky prachu a pylů běžně poletující vzduchem se kterými se denně setkáváme.

Biologické znečištění

jedná se o napadení v různých stádiích. Důvodem je tepelně izolační systém, který způsobuje nižší teplotu na povrchu fasády, než byla na staré neizolované omítce. Z tohoto důvodu zůstávají na fasádě delší dobu zbytku vody po deštích. V kombinaci se zastíněním blízkými stromy se omítka zateplené fasády stává ideálním místem pro růst plísní, řas a lišejníků. Všechny tyto skupiny mikroorganizmů jsou po lidské zdraví škodlivé.

Co tedy dělat?

Obrátit se na odbornou firmu se žádostí o posouzení stavu fasády.

Nechat si zpracovat mikrobiologický rozbor toho, co na vaší fasádě vyskytuje.

Výsledkem rozboru bude, kromě stanovení mikroorganizmu a jeho potenciální škodlivosti, i doporučení, jak postupovat dál.

Dále by měla odborná firma předepsaným a schváleným postupem fasádu umýt, opravit případné drobné nedostatky, naimpregnovat prostředky proti mikroorganizmům a provést finální nátěr. Některé novinky v této oblasti si můžete přečíst v již dříve publikovaném článku Nátěr hubící plísně na fasádě.

Jak dlouho vydrží takto krásně obnovená fasáda?  

To záleží na poloze domu, materiálu fasády, stavu okolí (stromy, keře, doprava,..). Standardně se poskytuje záruka 5 let, fasáda by měla vydržet 8 – 10 let v obnoveném stavu.

Jestliže máte zájem o bližší informace a pomoc s obnovou fasády, kontaktujte nás.

REPROS Plus s.r.o.

Ing. Vladislav Hrdlička

hrdlicka.repros/zavináč/gmail.com