Obsah

Praktické rady pro SVJ a BD

Vyúčtování tepla, teplé vody a ostatních energií

Povinnosti vůči státu u SVJ a BD

Konference Ostrovy života a Tepny domu 2021

Jak na ZOOM Meeting

Komunikujeme on line na Internetu.

Archív PND TV.

Redakce:

Pro náš dům, z.s.

Dřevařská 14

602 00 Brno

www.pronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Nová zelená úsporám - na dotazy odpovídá ing. Petr Valdman, ředitel SFŽP ČR

Foto Petr Valdman, zdroj SFŽP ČR„Dotační titul Nová zelená úsporám pomáhá snížit energetickou náročnost bydlení,“ říká ing. Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP ČR).

Stále rostoucí ceny energií, snížení závislosti na dovozu zemního plynu z Ruska, růst inflace. To jsou důvody, proč by se měly nejen bytové domy intenzivněji zajímat o možnost využití dotačního programu Nová zelená úsporám. Oslovili jsme proto zástupce bytových domů v celé ČR, aby nám napsali, co by jim pomohlo při řešení snižování energetické náročnosti jejich domů. Jejich otázky jsme položili řediteli Státního fondu životního prostředí ČR ing. Petru Valdmanovi.

Vzhledem k současné energetické situaci v celé Evropě se nabízí otázka, zda nehodlá SFŽP ČR přistoupit ke zvýšení podpory instalace obnovitelných zdrojů v bytových domech? Bytové domy stále ještě  nevyužívají naplno technický potenciál těchto technologií.

Výše podpory pro nové obnovitelné zdroje pro bytové domy byla oproti minulosti výrazně navýšena a další navyšování zatím neplánujeme. Domníváme se, že větší překážkou pro rozvoj OZE v bytových domech jsou složitější schvalovací a povolovací procesy a také chybějící legislativa, která by umožnila jednoduše sdílet vyrobenou energii mezi jednotlivými byty bez placení distribučních poplatků. Toto snad vyřeší ERÚ prostřednictvím nové vyhlášky, která by mohla platit již od příštího roku.

Další otázka ohledně energetické krize spočívá v tom, zda se neuvažuje zařadit do změn zdrojů tepla  přechod od centrálních zdrojů tepla na obnovitelné zdroje, jelikož dodávky plynu pro tyto centrální zdroje mohou být limitující stejně jako nárůst cen výstupů z těchto zdrojů a přechod k OZE?

Dokážeme podpořit doplňkový obnovitelný zdroj, avšak podpora náhrady napojení na soustavu zásobování teplem za jiný lokální, byť obnovitelný, zdroj tepla není aktuálně legislativně možná. Je třeba počítat také s tím, že i centrální zdroje chystají postupně modernizace a přechod k obnovitelným zdrojům.

Lze využít dotaci na rekuperaci pouze v kuchyních? Jinak řečeno, je dotace na rekuperaci omezena minimálním výkonem rekuperace, nebo počtem vyústění?

Podporovány jsou pouze systémy řízeného větrání se zpětným získáváním tepla, které zajišťují výměnu vzduchu ve všech pobytových místnostech, tedy systém, který by větral pouze jednu místnost – kuchyni – tuto podmínku nesplní. Většinou je systém realizován tak, že v chodbě dojde ke snížení stropu, kam se umístí rozvody, které vyústí do jednotlivých místností pomocí různých dýz, a pak není nutné snižovat stropy v pobytových místnostech. Jednotka může být buď pro každý byt samostatně nebo centrální např. na střeše nebo v suterénu.

Aktuální nabídka dodavatele je omezena na výkon FVE 10kWp, neboť stávající legislativa pro větší výkon FVE vyžaduje licenci od energetického úřadu. My bychom jako SVJ potřebovali výkon FVE cca 15kWp. Kdy toto omezení padne? Pokud padne, jak se to promítne do výše dotace?

Toto není otázkou dotačního programu Nová zelená úsporám, ale obecných právních předpisů. Dotační program má nastavenu horní hranici velikosti FVE na 100 kWp a již nyní jsme schopni podpořit i výrobnu větší než 10 kWp. Případné odstranění či zvýšení limitu pro připojení tzv. mikrozdroje se do výše dotace nijak nepromítne, dotace je dána součinem jednotkové dotace a instalovaného výkonu, a to až do velikosti 100 kWp. Už jsme se však setkali i s modelem, že si vlastníci bytového domu pořídili do svého majetku výrobnu větší než 10 kWp, avšak její provoz smluvně svěřili dalšímu subjektu, který měl licenci. I tento model je za určitých okolností možný.

Aktuální oznámení vlády na větší podporu fotovoltaiky v souvislosti se situací spojenou s válkou na Ukrajině uvažuje o dalších dotacích, např.  na solární panely, případně další,  jaké budou a kdy je lze začít využívat?

Chystáme další výzvy na podporu obnovitelných zdrojů z Modernizačního fondu. Nově přibydou specifické výzvy pro komunální sektor, kde chceme již v červnu obcím nabídnout zajímavá schémata podpor k instalací FVE. Intenzivně řešíme oblast vytápění plynu, a náhradu za plynové kotle na hranici životnosti. Musí být ale současně zajištěn dostatečný tok finančních prostředků pro pokračování a pokrytí značně zvýšené poptávky ve stávajících dlouhodobých programech jako právě v Nové zelené úsporám, kde renovace rodinných a bytových domů mají díky rostoucím cenám energií ohromný potenciál. A nezapomínáme ani na domácnosti s nižšími příjmy, kterým již brzy nabídneme program NZÚ LIGHT.

Když vybudujeme FVE dle současné legislativy se současně platnými dotacemi, bude možno si požádat zpětně o dotaci na takto nově zvýhodněné dotační položky? Pokud ano, do jaké doby po uvedení FVE do provozu?

Zatím žádné zásadní navyšování podpory v programu Nová zelená úsporám neočekáváme. Avšak obecně platí, že pokud již byla na daný projekt poskytnuta podpora z jedné etapy programu, není možné získat podporu na ten stejný projekt z nové etapy programu.

Bude SFŽP ČR nějakým způsobem v průběhu této výzvy reagovat na skoková zvýšení cen izolačních materiálů z hlediska výše jednotlivých podpor?

Situaci je potřeba vnímat v dlouhodobém horizontu a zejména z pohledu celkových nákladů za dobu životnosti opatření, kdy kromě zvýšení investičních nákladů na realizaci akce výrazně rostou ceny energií, které výrazně zkracují dobu návratnosti. Situaci samozřejmě sledujeme a průběžně vyhodnocujeme, zatím se však k výraznějším úpravám dotačních částek nechystáme.

U původní Zelené úsporám docházelo často k zamítnutí žádosti na základě výměr podlahových ploch, kdy žádostech a v dokumentaci nesouhlasila podlahová plocha třeba i o 1 m2 a proto došlo k zamítnutí žádosti. Je v současnosti SFŽP připraven takovéto administrativní drobnosti řešit bez vyloučení podané žádosti?

Samozřejmě ano, základní premisou je, že i po změně projektu/ploch zůstanou naplněna technická kritéria přijatelnosti stanovená výzvou, tj. např. dojde k minimální předepsané úspoře neobnovitelné primární energie. Umožňuje nám to systém jednotkových dotací, které se v případě zateplení vážou k plochám obálky budovy. Pokud tak žadatel v žádosti uvedl, že zateplí 100 m2 obálky budovy s jednotkovou dotací 1 000 Kč/m2 a při doložení realizace projektu se zjistí, že bylo zatepleno např. pouze 90 m2, dojde za předpokladu splnění kritérií přijatelnosti, ke snížení dotace o (100 - 90)*1 000, tj. 10 000 Kč.

Jaká lhůta se předpokládá od  podání žádosti a do jejího posouzení?

Naším cílem je dodržovat pravidlo tří týdnů, kdy jakékoliv podání od žadatele posoudíme do 3 týdnů. Bezchybná žádost podaná po realizaci by tak mohla být vyplacena cca za 9 týdnů. V současné době jsou však lhůty delší a mohou se pohybovat mezi jedním a dvěma měsíci, a to kvůli výraznému zvýšení zájmu o dotace z Nové zelené úsporám a kvůli nemožnosti financovat akce v prvním kvartálu tohoto roku z důvodu rozpočtového provizoria.

Je uvažováno o dalším pokračováním programu po 30.6.2025? Je známo, že každý program má svůj vývoj, než začne být žádaný. Z tohoto pohledu je dle našeho názoru termín ukončení této výzvy totožný s předpokládaným nejvyšším zájmem o něj.

Ano, samozřejmě, počítáme s tím, že úspěšný program Nová zelená úsporám bude pokračovat i po 30. 6. 2025, kdy končí možnost jeho financování z Národního plánu obnovy. Předpokládáme zapojení prostředků z Modernizačního fondu, případně části výnosů z prodeje emisních povolenek. Program Nová zelená úsporám běží více než dobře a diskuse nad pokračováním programu z jiných zdrojů nás čeká jistě dříve než v roce 2025.

Možnost výroby elektřiny pro jednotky v domě prostřednictvím vlastní FVE. Problém je ve výši potřebného výkonu nad 10kWp, jednoho fakturačního elektroměru (bytové jako poměrové).

Zde odkazuji na mé odpovědi v úvodu. Obecně věřím, že tento hlavně legislativní problém bude brzy vyřešen. 

Pane řediteli moc děkuji za Vaše odpovědi.

Ing. Petr Němec
Pro náš dům z.s.